Slova jsou si podobná, jejich význam se však značně liší. (číst dále)
Je pravda, že slovo brzy se píše s ypsilon. Expresivní příslovce brzičko (velmi brzo) je však možné psát pouze s měkkým… (číst dále)
Lyže – sportovní náčiní. Ližiny – podpůrná prkna pro posouvání těžkých břemen, příp. součást nosné konstrukce lešení (číst dále)
Správně jsou obě varianty. Musí být však užity ve správném kontextu. (číst dále)
Jde o slovo přejaté, které nejčastěji znamená delší pěší pochod. (číst dále)
Jeden z těchto výrazů vůbec neexistuje. Konkrétně jde o formu s patra. Tvar spatra i z patra je možné použít, jen je… (číst dále)
Obě varianty jsou správně, liší se však významem. (číst dále)
Počáteční písmeno toho spojení musí být velké, neboť jde o pojmenování státního svátku. V případě druhého slova se však… (číst dále)
Advent je termín označující období 4 týdnů před Vánocemi. (číst dále)
Termín používaný v češtině pro označení této nemoci není ve skutečnosti vlastním jménem. Ve skutečnosti jde o zkratkové… (číst dále)
Jde o jev, ve kterém se často chybuje. Jedinou gramaticky správnou variantou je abychom. (číst dále)
V tuto chvíli je jedinou správnou podobou e-shop (psáno se spojovníkem). Obdobně i e-book. (číst dále)
Odsuvník ’ (Alt+0146) je v českém jazyce nejméně využívané interpunkční znaménko. Při jeho zápisu je nutné dávat pozor… (číst dále)
Všechny uvedené varianty jsou správně. Jejich slovní základ, a tudíž i význam je však úplně jiný. (číst dále)
Oba tvary jsou správně – každý z nich ale v jiném významu. (číst dále)
Správně jsou zapsaná obě slova, je však nezbytné zvolit správnou formu s ohledem na význam. (číst dále)
Dělit je možné pouze víceslabičná slova. Slova se primárně dělí podle slabik. Slabika je zvuková jednotka (ne grafická)… (číst dále)
Využití dvojtečky je široké. Např. v přímé řeči, výčtu, zápisu měřítka, značení poměru či sportovního výsledku aj. (číst dále)
Slova, u nichž se v 1. p. vyslovuje [-ns, -rs, -ls] a v ostatních pádech a odvozených slovech [-nz, -rz, -lz], je obě… (číst dále)
Má-li název podobu iniciálové zkratky, zůstává zpravidla nesklonný: seznam UNESCO, vstup do NATO, vláda ČSSD apod. (číst dále)
Spojení s oběma předložkami je správné. Praxe ale ukazuje, že výrazně preferovanějším spojením je „specialista na“. (číst dále)
Díky projevujeme zpravidla za něco, co je pozitivní a přináší to žádoucí efekt. Naopak kvůli spojujeme s něčím, co je… (číst dále)
U spřežek typu v celku / vcelku se od sebe jednotlivé varianty významově liší a není tudíž možné je libovolně zaměňovat. (číst dále)
U slov, která již zdomácněla, u nichž se původní s vyslovuje vždy jako [z], je zápis se z považován za základní a také… (číst dále)
Oba zápisy mohou být správné, záleží však na kontextu. Pykat = trpět, snášet trest. Pikat = odpočítávat při hře … (číst dále)
Ač jde o slova, která podobně znějí a i významově se spolu souvisí, nejde o slova příbuzná. Proto je odlišný i jejich… (číst dále)
Oba prvky mají svůj původ v řečtině, jejich význam je však odlišný. Poly- znamená mnohý, různý a je součástí výrazů… (číst dále)
Končí-li zkratka souhláskou, píše se za ní tečka, např. PhD., CsC. aj. Pak následuje buď mezera, nebo jiné interpunkční… (číst dále)
Čárkou se neoddělují ustálená slovní spojení. Čárkou se neoddělují ani vyjádření přibližnosti, v nichž vedle sebe stojí… (číst dále)
Oslovení je nutné oddělovat od ostatního textu čárkami. Máte, pánové, všechno připravené? Vážení hosté, prosím o chvíli… (číst dále)
Abyste tu pohodlně našli vše o našich jazykových službách, používáme nezbytné soubory cookies. Když povolíte i ty marketingové, občas na vás někde vyskočí naše neotravná reklama. :-)